Divadlo Horní Počernice, p.o. - Praha
Horní Počernice byly na počátku 70. let 20. století samostatným městem. Nyní jsou součástí obvodu Praha 9 jako správní obvod Praha 20. Tento obvod má 15 tisíc obyvatel, počet žen velmi mírně převažuje počet mužů. Samospráva poskytuje kromě drobných grantů na podporu různých veřejně prospěšných aktivit prostředky také formou participativního rozpočtu. Práce na strategickém plánu rozvoje obce je v začátcích.
Rozvoj kulturních aktivit podpořilo v 50. letech minulého století založení Osvětové besedy Horní Počernice. Tato organizace dostala v roce 1981 do užívání Kulturní středisko Domeček a o 2 roky později převzala pořadatelství festivalu Divadlo v přírodě v prostoru místního přírodního divadla. V roce 2001 se název změnil na Kulturní centrum Domeček, později začal spravovat i kino Max. Důležitá etapa začala 2004, kdy byla zahájena rekonstrukce budovy divadla. Provoz byl zahájen v roce 2006. K prozatím poslední změně názvu došlo v roce 2007, a to na Kulturní centrum Horní Počernice.
Kulturní centrum Horní Počernice[1] je příspěvková organizace založená Městskou částí Praha 20, nástupnická organizace Osvětové besedy Horní Počernice. Celkově je centrum rozděleno na provozy Kulturní středisko Domeček, Přírodní divadlo Dády Stoklasy a Divadlo Horní Počernice.
Hlavní činností je zajišťování veřejně prospěšných služeb v kultuře. Ze struktury kulturního centra je zřejmá vysoká orientovanost na divadlo. V rámci organizace pracuje 5 místních divadelních souborů, tradice sahá až do roku 1914. Soubor se postupně rozrůstal, štěpil na skupiny, 2 soubory jsou dětské.
Program zahrnuje především divadelní produkce, a to zejména v podání místních divadelních souborů. V menší míře jsou potom zařazovány profesionální produkce, koncerty a pravidelně se koná ročně 5 výstav. Vzrůstá počet filmových produkcí. V rámci volnočasových a vzdělávacích aktivit pracuje jazyková škola, kurz šití a Univerzita třetího věku.
V kulturním centru je zaměstnáno 7 - 8 osob, pouze ředitelka má vysokoškolské vzdělání I. stupně. Průběžně jsou uzavírány dohody a provedení práce a služby jsou také outsorcovány.
Statut příspěvkové organizace zaručuje pravidelný příspěvek na činnost od zřizovatele. Tento příspěvek je v případě Kulturního centra Horní Počernice pravidelně valorizován. Centrum pracuje s rozpočtem kolem 10 mil Kč a soběstačnost neklesá pod 40 %. Zajímavostí je, že tržby ze vstupného pokrývají přímé náklady na realizovaný program. Tato skutečnost pravděpodobně vyplývá z vysokého podílu amatérských souborů v programové nabídce. Mzdové náklady tvoří 40 - 50 % z celkového objemu nákladů organizace. Návštěvnost programů ve vlastní produkci centra se ve sledovaném pětiletém období pohybuje od 33 do necelých 46 tisíc diváků. V závislosti na kapacitě sálů a počtu obyvatel v sídle centra je tento výsledek velmi dobrý.
K propagaci využívá centrum především webové stránky a sociální síť facebook. Tištěné propagační materiály - měsíční programy centra vyrábí sponzorsky místní tiskárna. Internetové stránky nejsou moderní, ale jsou přehledné a poskytují potřebné informace.
Divadlo disponuje klasickým kukátkovým sálem s kapacitou sálu 174 míst. Středisko Domeček nabízí sál o kapacitě 100 míst při "kino" úpravě, 50 míst při stolové úpravě, případně 80 míst s využitím předsálí, a učebnu o kapacitě 16 míst.
aktualizace: město Horní Počernice –16tis. obyvatel
Vytvoření prostor kulturně komunitního centra bylo spolufinancováno z fondů EU.
Kulturní centrum sídlí vmístní veřejné knihovně.Pořádá bezplatná poradenství, kurzy, semináře a přednášky.
Divadlov Horních Počernicíchexistuje19 let: ochotnické divadlo, dětská představení, kino, letní divadlo, seniorské aktivity, příměstské tábory, sbírka Kuře, tradiční celoroční akce.
Před pandemií nebyl problém vyprodat vstupné na akce1-1,5 měsíce dopředu, popandemii prodej vstupenek náročnější, avšak daří se (zvýšená aktivita propagace blíže ktermínům akcí, last minute nabídky).
Výhodou centra je velmi dobrá parkovací kapacita a nedaleký park, ve kterém se pořádajívenkovníakce vobdobí květen-červen.
- 7 plnýchúvazků, rozpočet 12 mil. Kč
Součástí je komunitní kavárna provozovánanájemcem, snímž má komunitní centrum vyjednané podmínky (např. otevírací doba2 hodiny před vystoupeními,a i po kulturních akcích). Součástí je kulturní sál Domeček, u něhožby chtěli udělat bistro. Ve městě senachází ještě jiné kulturní centrum, kterému nechtějí svými aktivitami konkurovat (převážně jazykovékurzy).
Kulturní centrum oslovuje vedení školských zařízení od školek po střední školy. Díky lokalitě Horních Počernic mají výhodu velké spádové oblasti (Mělník, Český Brod…). 10 % tolerance absence vpřípaděslíbené účasti škol.
[1] https://www.divadlopocernice.cz/