KC Zahrada - Praha Zahradní město

24.07.2023

KC Zahrada bylo založeno v roce 2001 jako příspěvková organizace Městské části Praha 11. Tato městská část vznikla v roce 1994 na území původních samostatných obcí rozdělením obvodu Praha 4. Jedná se o komplex sídlišť, aktuálně s více než 85 tisíci obyvateli, označovaný jako Jižní město neboli Jižák. Pro svou rozlohu je oblast ještě rozdělena na Jižní město I a Jižní město II. Přesto se v materiálech o městě nedozvíme o kultuře téměř nic, kromě toho, že sídliště bylo dějištěm filmu Věry Chytilové Panelstory z roku 1979, který kritizoval soudobou společnost. Zajímavé je, že v rámci tzv. občanské vybavenosti byly plánovány školy, školky, obchody, ale o kulturním stánku není v dostupných zdrojích ze 70. let žádná zmínka. Kulturní dům tedy vznikl daleko později přebudováním mateřské školy v části sídliště zvané Zahradní město, odtud tedy i název Zahrada.

Původní nepříliš dobře fungující příspěvkovou organizaci městské části nahradila obecně prospěšná společnost Kulturní Jižní město v roce 2007, ta byla založena Městskou částí Praha 11 v období takzvané druhé vlny transformace pražských příspěvkových organizací. Paralelně začala v centru působit také nová společnost Zahrada, o.p.s., založená absolventy DAMU v Praze v oboru divadelní produkce. Tito absolventi, jmenovitě Jiří Sulženko, David Kašpar a Marie Zemanová, se podíleli jak na chodu společnosti Zahrada, tak na chodu společnosti Kulturní jižní město. Po výměně vedení ve společnosti Kulturní Jižní město, kdy z funkce ředitele po snížení finančního příspěvku ze strany města odstoupil Jiří Sulženko, organizace přestala produkovat inovativní projekty.

Svými aktivitami se KC Zahrada[1] snaží zaměřovat na všechny skupiny obyvatel - děti, rodiny s dětmi, školní mládež, dospělé a seniory. V dnešní podobě jej můžeme označit jako kulturně-komunitní nebo kulturně-sociální. Snahou je široce spolupracovat s místní komunitou, prostory jsou běžně přístupné veřejnosti během dne, je zde v provozu kavárna a počítače s internetovým připojením. Otázkou je zájem obyvatel sídliště o tyto aktivity a jejich praktický dopad, protože aktivity vycházely z kulturního centra, nikoliv ze strany občanů, a ne vždy se setkávaly s výrazným ohlasem komunity. Nejednalo se tedy o aktivity obyvatel samotných, ale o akce, které vyžadovaly jejich aktivní zapojení, ale pracovníci KC Zahrada je pro zájemce více či méně detailně připravili podle vlastních představ.

Centrum provozuje také historickou budovu Chodovské tvrze ležící mimo sídliště, která je vhodná pro výstavy a koncerty vážné hudby. V omezené míře zde probíhají i programy pro děti a venkovní akce. Hlavní budova KC Zahrada je svým umístěním mezi panelovými domy, tedy v hustě obydlené oblasti, zaměřena na tradiční programy kulturních center a na akce komunitního charakteru. Do pasivního programu zařazuje centrum především koncerty, divadelní představení pro děti i dospělé, programy pro školy, filmové projekce. Pro aktivní publikum jsou určeny vzdělávací programy (např. jazykové kurzy), volnočasové aktivity pro děti i dospělé (výtvarné a pohybové kurzy), dílny, komunitní zahrada. Pro aktivní i pasivní open air program je využívána přilehlá zahrada, kde se konají menší venkovní akce jako je pálení čarodějnic, oslavy Dne dětí, grilování, zahájení a ukončení hudební sezóny a mnoho dalších.

Z celkového přehledu činnosti za sledovaná uplynulá období vyplývá, že počet akcí nabídnutých veřejnosti stoupl o 137 %, ze 147 na 349, program byl rozšířen zejména v roce 2015 co do druhů, dále narostly počty především v oblasti filmových projekcí, programů pro děti a školní skupiny, pro seniory a také koncerty. Programy pro děti a školní skupiny tvoří spolu s hudebními programy převažující druhy programové nabídky pro pasivní publikum. Aktivní programy se zaměřují zejména na práci pro komunitu, tedy organizování akcí, do kterých se občané mohou zapojit podle vlastního uvážení v míře, kterou jim organizátoři konkrétní akce poskytnou. Významné outdoorové projekty celopražského charakteru, které před rokem 2014 usilovaly o zpříjemnění života na sídlišti, po změně vedení společnosti nadále nepokračují. Jednalo se zejména o zajímavé projekty oživující nevábné prostředí betonových staveb, nadzemní části stanice metra a některých nezastavěných ploch.

[1] https://kczahrada.cz/