Kulturní dům Máj - Pelhřimov
Pelhřimov je jedno z významných geografických bodů na mapě kraje Vysočina. Vznik se datuje na začátek 13. století a jeho rozvoj souvisel s nedalekou těžbou stříbra a také značně navštěvovaným poutním místem. V současnosti má kolem 16 tisíc obyvatel a s ohledem na toto číslo i dobrou občanskou vybavenost. Od roku 1991 je známý festivalem Město rekordů a také Muzeem rekordů.
Příspěvková organizace Kulturní zařízení města Pelhřimova zajišťuje velký rozsah činností, ke kterým využívá velkou budovu kulturního domu, ale i veřejný prostor. Podstatná je spolupráce s městem a také s dobře známou organizací Dobrý den, která je autorem projektu Město rekordů.
Součástí příspěvkové organizace Kulturní zařízení města Pelhřimova[1] jsou Divadlo Lubomíra Lipského, kulturní dům Máj, kino Vesmír, městská knihovna, koncertní a výstavní síň kostela Sv. Víta, Galerie M, Muzeum strašidel, Síň Lipských aneb První české MÚZYum, Pelhřimovské peklo, vyhlídková věž kostela Sv. Bartoloměje, kaple sv. Kříže Kalvárie, Turistické informační centrum Pelhřimov, a Pelhřimovské noviny a regionální vydavatelství.
Organizační struktura je vzhledem k počtu provozoven složitá. Hlavním manažerem je ředitel, kterému podléhají vedoucí šesti oddělení. Program tvoří nabídka spíše středního proudu, tedy v nabídce nejsou produkce minoritních žánrů ale zároveň ani komerčně zaměřené tituly typu muzikálu nebo náročnějších představení se známými osobnostmi showbyznysu. Divadlo a Kulturní dům Máj navštíví ročně přibližně 16.000 diváků.
Celkový roční obrat organizace činí kolem 26 milionů Kč. Příjmy z veřejných zdrojů činí kolem 17,5 milionů ročně, přibližně 16 milionů Kč je příspěvek zřizovatele a 1,5 milionu Kč tvoří jiné zdroje. Pronájmy prostor a vybavení přinášejí do rozpočtu částku kolem 2 milionů Kč.
Kulturní centrum nabízí prodej vstupenek na internetu a také využívá mobilní vstupenky. Internetová prezentace je umístěna na www.kulturape.cz a facebooku, dále je praktikováno plakátování, tisk programových letáků a také propagace v regionálních novinách, které vydává mateřská příspěvková organizace. Web působí zastaralým dojmem, obsahuje základní informace o programu, které jsou také ke stažení. Příspěvková organizace provozuje také turistické informační centrum, což umožňuje jednoduché použití dalšího kanálu propagace pro cílovou skupinu návštěvníků města. V případě Pelhřimova jako Města rekordů je tato cílová skupina významná, ale není podchyceno, zda se skutečně podílí na návštěvnosti kulturních zařízení, nebo ne. Z loga je zřetelný retro styl odpovídající způsobu práce s publikem v lokalitě. Obrázek nevykazuje standardní parametry loga, uvedený text není v malých rozměrech čitelný, nemá standardní poměr stran, je využíván i ve formě negativu.
KD Máj disponuje velkým společenským sálem s kapacitou 500 osob, barem a jevištěm se zázemím, dále je k dispozici předsálí o kapacitě 150 osob, dva salónky pro 50 – 80 osob, přísálí s barem pro 150 osob, malý divadelní sál pro 140 diváků a dvěma vestibuly s plochou 150 m2 vhodnými pro propagační a prodejní akce. Vybavení zvukovou a světelnou technikou je na nízké úrovni. Další prostory pro pořádání akcí disponují kapacitou 332 míst (divadlo), 211 míst (kino) a 100 míst (kostel). Vzhledem k častým akcím pořádaným ve venkovních prostorách, zejména na náměstí, disponuje organizace také dalším mobiliářem pro tyto příležitosti, t.j. velkoprostorovým stanem, praktikábly, pivními sety, mobilním pódiem a základním mobilním zvukovým aparátem.
[1] www.kulturape.cz