Nordic House - Tórshavn (Faerské ostrovy, Dánsko)
Faerské ostrovy jsou pro středoevropany lokalitou méně navštěvovanou. Jsou součástí Dánska, tedy i aliance severských států (Dánsko a Faerské ostrovy, Švédsko, Norsko, Finsko, Grónsko, Island, Lotyšsko, Litvu a Estonsko), které mezi sebou udržují vztahy připomínající V4. Kromě společného grantového programu Nordic funds a společně řízených projektů vybudovalo toto společenství také dvě kulturní centra pod názvem Nordic House. Jeden z nich se nachází v Reykjavíku, hlavním městě Islandu. Druhý potom v Tórshavnu, hlavním městě Faerských ostrovů. Faerské ostrovy jsou autonomní oblastí v rámci Dánského království, mají svoji vlastní vládu, udržují vlastní řeč, která se nepodobá žádné ze severských řečí jako například čeština a slovenština. Vláda sídlí v historických dřevěných objektech v centru hlavního města. Ministerstvo kultury deklaruje zásady kulturní politiky a jejich implementaci. Hlavní cíle jsou podpora rozvoje kultura a umění a ochrana kulturního dědictví. K preferovaným řadí faerský Národní chrám, faerský jazyk, média, autorská práva, sport a rozvoj dětí a mládeže. Oblast působnosti zahrnuje vztahy s kulturními institucemi, místními komunitami, sportovními organizacemi a jinými nestátními neziskovými organizacemi a jednotlivci. Ministerstvo také funguje jako supervizor veřejné podpory kultury a umění. Hlavními organizacemi v působnosti ministerstva je zmíněný Národní chrám, a dále Fayerský dům v Kodani, Fayerská sportovní konfederace a Olympijský výbor, Národní rozhlas a televize, Národní muzeum, Národní fond kultury, Národní divadlo a kulturní centrum Nordic House. Hlavní město Faerských ostrovů má včetně spádové oblasti přibližně 20 000 obyvatel. Možnost dopravy na ostrovy je letecky nebo lodí, na ostrovech je místní doprava přes nízkou hustotu obyvatel na vysoké úrovni, lze využít autobusy, lodě i helikoptéru. Atmosféra ostrova je z pohledu středoevropana pomalá, počasí přímořsky větrné a chladné. Typickými aktivitami obyvatel jsou chov ovcí a lososů, zdrojem příjmů je také turistický ruch. Za divadlem a kulturními aktivitami pravděpodobně přijíždí málokdo, i když na ostrovech a zejména v hlavním městě se často konají eventy typu komunitních a folklórních akcí. Většina těchto akcí probíhá ve veřejném prostoru, patří k nim stánkové občerstvení, vystoupení místních pěveckých sborů, orchestrů a podobně. Ve městě fungují ještě další kulturní zařízení, zejména dvě divadelní scény, ale jejich stavební ani technické řešení je na úrovni provizoria, v jakém u nás pracují některé nezávislé skupiny nebo amatérské soubory. Vláda nechala zpracovat projekt na stavbu nového národního divadla, ale prozatím není jasné, kdy bude realizován.
V roce 1977 byla vypsána architektonická soutěž na vybudování kulturního centra, které se zúčastnilo 158 soutěžních návrhů. Vítězi se stali Ola Steen a Kollbrún Ragnarsdóttir. Budova byla postavena v roce 1983 v moderním stylu podřízeném tradicím architektury této severské oblasti. Mezi materiály dominuje dřevo, sklo a kov. Kovové jsou i umělecké instalace v okolí budovy. Typickým prvkem zdejší oblasti, který je zde také uplatněn, je travnatý povrch střechy. Jednotlivé stavební materiály nebo prvky stavby sem byly symbolicky přivezeny z různých severských zemí, například borovicové dřevo ze Švédska, bříza z Finska, kámen ze speciálního zdroje z Norska, sklo a bronz z Dánska.
Nordic House[1] je otevřen veřejnosti denně, téměř denně se konají programy, které zahrnují divadlo, koncerty, projekce filmů, programy pro děti, konference, semináře, workshopy, festivaly.
Organizace Nordic House je řízena osmičlennou radou, z toho jeden člen je místní a sedm z ostatních severských států. Dozorčí orgán je patnáctičlenný a je složen z obyvatel Faerských ostrovů, zejména z osob aktivních v kultuře. Výkonným manažerem je ředitel, kterého jmenuje rada na období 4 let. Nadřízeným orgánem je Ministerská rada koalice severských zemí. Provoz centra zajišťuje 15 zaměstnanců včetně ředitelky. Veřejné zdroje na provoz kulturního centra přicházejí z 90 % ze společných fondů severských států (Norsko, Dánsko, Švédsko, Finsko, Grónsko, Island) a z 10 % od Ministerstva kultury Faerských ostrovů. Celkový roční obrat se pohybuje kolem 20 milionů dánských korun (přibližně 70 milionů českých korun), soběstačnost je kolem 25 %. Náklady tvoří z 1/3 provoz, z 1/3 mzdy a z 1/3 program. Organizace má 15 zaměstnanců, z toho 1/3 jsou projektoví pracovníci, 1/3 tvoří administrativa a 1/3 technici.
Organizace využívá web www.nlh.fo v angličtině a fayerštině a sociální sítě Facebook a Instagram. V roce 2016 bylo vytvořeno nové logo a veškeré informace k jeho použití jsou zveřejněny na webu. Logo je textové a má několik jazykových verzí - anglickou, dánskou a fayerskou. Má atypický rozměr, je spíše hlavičkou na šířku celého dokumentu. Stejné logo a design webových stránek používá také Nordic House na Islandu.
Do budovy se vstupuje chodbou, kde je umístěna šatna pro návštěvníky a sociální zařízení. Následuje prostorné předsálí s typickou severskou kavárnou s možností drobného občerstvení a nabídkou jednoduchého teplého jídla. Na kavárnu plynule navazuje prostor auditoria s půlkruhovou pevnou elevací pro 173 diváků. Hlavní divadelní sál má rozměry 18 x 7 m, výšku 7 m a kapacitu 404 sedadel. Jeviště není vyvýšené, jeho zadní stěnu je možné posouvat a tím spojit hlavní sál s auditoriem a tím i s kavárnou a předsálím v jeden obrovský prostor, který je schopný pojmout 900 návštěvníků. Taneční sál má kapacitu do 40 osob. Konferenční sál pojme 190 osob, je vybaven prezentační technikou, sezení není pevně ukotveno, takže sál je možné využít na různé příležitosti. Malá konferenční místnost má kapacitu do 50 osob, učebna 6 - 8 osob.
[1] https://www.nlh.fo/en/