Kultura Žďár nad Sázavou
Město Žďár nad Sázavou s 21 tisíci obyvateli leží v centru Vysočiny. Jeho počátky jsou v historických pramenech doloženy první zmínkou vázanou k roku 1252. Mentalita obyvatel je značně ovlivněna sportem a strojírenským průmyslem5. V rámci regionu si bývalé okresní město v popularitě konkuruje s pouhých jedenáct kilometrů vzdáleným Novým Městem na Moravě proslaveným zimními sporty a výrobou lyží. Atraktivitu a návštěvnost Žďáru nad Sázavou zvyšuje kostel Sv.Jana Nepomuckého na Zelené hoře6, který je hlavním motivem mnoha propagačních materiálů nejen Kraje Vysočina, ale celé České republiky. S návštěvou Zelené hory je obvykle spojena návštěva zámku s klášterem, který leží v její těsné blízkosti. Donedávna se zde nacházelo také Muzeum knihy jako expozice Národního muzea v Praze. To bylo ale 31. 10. 2014 uzavřeno, část bude vystavena ve sbírkách Národního muzea po jeho rekonstrukci. Nyní zde, v objektu restituovaného zámku šlechtické rodiny Kinských, působí soukromé kulturní centrum Zámek. Centrum vzniklo díky aktivitě této rodiny, která v části objektu bydlí a v druhé, větší části, zřídila muzeum, galerii a veřejnosti nabízí projekty alternativní kultury. V prostorách zrušeného Muzea knihy byla rodinou Kinských zřízena interaktivní a multimediální expozice Muzeum nové generace. Hraběnka Marie Kinsky, která je známou představitelkou moderní taneční scényv Čechách (producentka, choreografka, pedagožka, ředitelka Centra choreografického rozvoje SE.S.TA), pořádá na zámku od roku 2013 pravidelně jednou ročně festival KoresponDance. Na zámku probíhají také sochařská sympozia a folkový festival Horácký džbánek. O využití prostor v areálu zámku je velký zájem, také další drobní pořadatelé z řad místních spolků plánují své letní akce právě pro nádvoří zámku a díky tomu dochází k celkem úspěšné koordinaci kulturního dění ve městě.
V kostele na Zelené hoře se konává festival klasické hudby Concertus Moraviae, jeden z preferovaných krajských projektů. Na různých místech ve městě je to také jednou ročně multižánrový festival Slavnosti jeřabin, který pořádá koncem léta město Žďár nad Sázavou jako zajímavý model sExistencepolupráce místních organizací a aktivistů. Zájemci se přihlašují se svými aktivitami pro tento festival, město projekt koordinuje, zajišťuje PR a propagaci a organizátorům přispívá na realizaci jednotivých částí programu. Jako zástupce alternativní kulturní scény především v oblasti hudby lze jmenovat klub Batyskaf, který v roce 2002 začali v centru města provozovat mladí členové občanského sdružení Erteple a Hmla.
Příspěvková organizace města Kultura Žďár provozuje tři budovy v centru města - Městské divadlo, Kulturní dům a kino Vysočina, mimo tyto objekty využívá ještě výstavní prostory Staré radnice na náměstí. Pro Dům kultury a Městské divadlo je Zámek konkurencí. Městská organizace není finančně podporována natolik, aby si mohla dovolit zařazovat do programu alternativní umělecké projekty. Obě organizace se tedy programově doplňují a také spolupracují, když si Kultura pro některé městské akce pronajímá prostory zámeckého nádvoří.
Kino Vysočina nabízelo standardní program lokálního kina, mělo kapacitu 417 míst a jeho technický stav vyžadoval rekonstrukci, která právě probíhá. Vzhled zůstane zachován téměř stejný, jako tomu bylo při jeho otevření v roce 1963. Rekonstrukce se týká oprav interiéru včetně výměny sedadel, tím se kapacita sníží na 250 míst. Podle názoru vedení organizace bude tato kapacita dostatečná. Přibudou boxy pro diváky, dětský koutek a pozitivní změnou bude také bezbariérový přístup do sálu. Opravy mají stát 350 tisíc Kč a tyto náklady pokryje město z dotace Státního fondu kinematografie. Kino promítalo téměř denně, měsíční průměr je 40 představení. Ředitelka p.o. Kultura Žďár Marcela Lorencová říká: "Co se týká návštěvnosti, jsme v rámci neoficiálních výsledků kin v ČR stále kolem 20. místa z přibližně 200 kin. Průměrná republiková návštěvnost se pohybuje kolem 30 až 35 osob na představení, u nás je to mezi 60 a 65."
Městské divadlo je divadelní budova se sálem pro 300 diváků. Divadlo vzniklo přestavbou budovy Obecního domu z roku 1901.
Dům kultury je velká betonová budova z 2. poloviny 80. let 20. století, jakou bychom našli takřka v každém českém nebo slovenském okresním městě. Nachází se v ní velký společenský sál s tanečním parketem a balkónovým ochozem. Zde se konají taneční večery, plesy a koncerty. Po montáži elevace je zde možné pořádat i jiné typy programů, například tradiční amatérský divadelní festival Dospělí dětem.
Světelné a zvukové vybavení má průměrnou úroveň. V budově kulturního domu je také zázemí pro vedení organizace a také kaceláře, které jsou pronajaty dalším firmám a jsou tak zdrojem pravidelného příjmu. Budova DK prošla v roce 2013 menší rekonstrukcí.
Program Domu kultury (DK) a Městského divadla (MD) zajišťují dvě pracovnice podléhající přímo ředitelce, která schvaluje všechna rozhodnutí. Program sestává z klasických titulů, divadelního předplatného, programů pro školy, koncertů různých žánrů a velký prostor je ponechán pro akce jiných pořadatelů, kteří si sály pronajímají na akce různého druhu (taneční, plesy, prodejní akce a další). Programové pracovnice spolu s ředitelkou navštěvují různé programy, zejména v Praze a Brně, a z nich vybírají tituly do svého programu. Program je tedy sestavován téměř výhradně na základě osobní zkušenosti. Jednotlivé pořady mají podle samotných pracovníků organizace různou uměleckou úroveň, programové pracovnice by rády nabízely vyšší kvalitu, ale podle jejich slov není pro toto v jejich regionu publikum. O možnostech a metodách práce s publikem nejsou informovány, pokouší se hledat cesty, ale jednoznačně zde chybí odborné vzdělání a zároveň působí silný ekonomický tlak - nelze realizovat dotované programy, což rovněž brzdí pokusy o vzdělávání a výchovu publika.
Programy pořádané v DK a MD navštíví ročně kolem 28 tisíc návštěvníků, z toho téměř 7.000 jsou návštěvy předplatitelů, tedy návštěvy opakované. Předplatitelů je kolem 300 v sezóně. Vyčíslení unikátních návštěvníků je komplikované, protože i v rámci předplatného jsou zbylé vstupenky prodávány volně a používaný informační systém vyhodnocení nemumožňuje.
Vstupné je stanovováno různě podle ceny nakoupeného programu, předplatitelská cena vstupenky na divadelní představení je 310 - 340 Kč, ceny mimo předplatné se pohybují v rozsahu 250 - 500 Kč. Dětské programy stojí 50 - 70 Kč, výstavy 10 Kč a nejširsí rozpětí má vstupné na koncerty, od 180 do 790 Kč.
Malá galerie je určena mladým umělcům, je volně přístupná, nachází se v átriu Staré radnice na náměstí. Otevřeno je celoročně.
Kulturní centrum využívá prezentaci všech svých aktivit na www.dkzdar.cz, facebook, plakáty a Žďárský průvodce v tištěné i elektronické formě. Webová prezentace je obsahově rozsáhlá, zpracovaná v zastaralém retro stylu. Potřebné informace zde ale nalézt lze. Komunikce s návštěvníky prostřednictvím knihy návštěv probíhá aktivně. Logo nese známky modernizace, ale v malém rozlišení je část textu nečitelná, což je velmi častý nedostatek při tvorbě logotypů. Rovněž inverzní verzi nelze je pro použití problamtická.






