Praha 14 kulturní - Praha Kyje
Městská část Praha 14 má 47 tisíc obyvatel. Jako všechny okrajové částí hlavního města, i zde městskou část tvoří původně samostatné obce propojené s Prahou velkými sídlišti a obchodně-průmyslovými zónami. Na území Prahy 14 se nachází románský kostel z 13.století a dva velké rybníky. Dopravní spojení s centrem zajišťuje linka metra a do starší části také vlakové spojení. Kulturní dům[1] funguje od roku 1961, kdy byl přestavěn z místní vlakové zastávky. Rok 1990 přinesl obecný útlum kulturních a komunitních aktivit, kulturní dům přežíval ve správě příspěvkové organizace Kvíz. V roce 2010 začali noví představitelé komunální politiky městské části za aktivní účasti absolventů produkce pražské DAMU v čele s MgA. Davidem Kašparem komunikovat také o kulturní politice. Program od této doby začal zahrnovat kromě komunitních aktivit, plesů a společenských aktivit také koncerty, programy pro děti a volnočasové aktivity, většina byla ale realizována dodavatelsky formou pronájmů jiným realizátorům, tedy za účelem zisku. Na podzim roku 2012 prošla kulturní zastávka výraznou proměnou programové koncepce a vizuální identity. Z jediného kulturního místa Prahy 14 se činnosti rozrůstaly do dalších míst na území městské části včetně veřejného prostoru. Příspěvková organizace KVIZ, p.o. se v lednu 2013 přejmenovala na Praha 14 kulturní. Název organizace není zvolen náhodně, propojení s organizací nazvanou Praha 11 kulturní, kde aktivisté působili v předchozím období, či aktivitou a peticí Za Prahu kulturní sdružení Iniciativa pro kulturu z roku 2008, je zcela zřetelné. Zejména u obou příspěvkových organizací městských částí je vidět stejný přístup k práci s komunitu a lze najít i jistou podobnost ve vizuálním stylu.
Program zahrnuje nové typy aktivit v různých částech území MČ Praha 14, jako například Urban Game, Tai Chi v Centrálním parku, Staročeský jarmark u kostela u Sv. Bartoloměje, Kolování na Rajském vrchu a další. Novinkou je rovněž zapojení do celopražských festivalů Street for art (festival dříve stejnými osobami pořádaný na jejich bývalém působišti v Praze 11) nebo Den architektury.
V září 2013 se podařilo otevřít nový prostor kulturního centra nazvaný Plechárna, které provozovatelé označili jako komunitní, kulturní, volnočasové, sportovní a kreativní. Během prvního roku svého fungování nabídla Plechárna svému okolí například hudební zkušebny, víceúčelovou sportovní a volnočasovou halu, kavárnu, komunitní zahradu, klubovnu, ve které probíhaly jazykové kurzy nebo pravidelné hiphopové workshopy. Na podporu vlastních kulturních a společenských aktivit obyvatel městské části vznikla také půjčovna mobiliáře a techniky, kterou je možno využít zdarma. Silná orientace a tlak shora na rozvoj komunitních snah je vidět i na dalších aktivitách - organizování sobotní sportovní herny, procházek po sídlišti a dokonce zřízení dvou pracovních míst komunitních koordinátorů. V roce 2014 proběhla také architektonická soutěž na stavbu komunitního centra. V organizaci bylo zaměstnáno devět osob včetně ředitele, který zde působil od roku 2011 do roku 2018, kdy byl uvolněn z funkce z důvodu vstupu do politiky. V době svého aktivního působení byl hlavním propagátorem komunitního zaměření aktivit. Organizace je úzce napojena na Institut Plánování a Rozvoje hl. Města Prahy. Podle zprávy o činnosti za roky 2012-2014 organizace"Poskytuje společensky prospěšné aktivity a služby, které by jinak byly, pro obyvatele, těžko dostupné a podporuje občany k aktivní spolupráci na rozvoji místního života. Zaměřuje se ve své činnosti na preventivní a volnočasové aktivity pro děti, mládež, rodinu a komunitu." Pohledem zvenčí se mohou tyto aktivity jevit jako přehnané až nátlakové, náplň práce v rámci organizační struktury není zcela čitelná a volnočasové aktivity ve většině případů nejsou provozovány ve vlastní režii.
Ekonomické výsledky nejsou uspokojivé, soběstačnost dosahuje kolem pouhých 15 - 20 %, příspěvek města na činnost se pohybuje kolem 15 milionů Kč. Data pro přehled výkonových ukazatelů nejsou k dispozici. Příjmy z hlavní činnosti lehce přesahují 1 mil. Kč a příjmy z hospodářské činnosti tvořené především pronájmy se pohybují mezi 1,8 - 2,2 mil Kč (2019 - 2020).
Praha 14 kulturní o sobě ve výroční zprávě za roky 2012 - 2014 opakovaně říká: "Nejsme obyčejný kulturák, kam by se dalo zajít jen na ples. Jsme místem, které vylepšuje kulturní a společenský život na Praze 14. Kulturní dům Kyje je volnočasovým centrem, kam můžete zajít na koncert nebo divadelní představení, užít si lekce tanečních pro dospělé, nebo se zapsat na jazykový kurz. A plesy máme v programu samozřejmě taky!" Další výroční zprávy pravděpodobně nebyly sestaveny, ve Sbírce listin Městského soudu se nenachází žádná z nich. Na základě pozorování a místního šetření bylo zjištěno, že organizace podléhá politickému vlivu reprezentace městské části a zároveň politická reprezentace nevykazuje nestrannost ani vzdělání a zkušenosti v oboru, přesto do chodu organizace významně zasahuje, zejména v oblasti personální. Tento problém se objevuje v podmínkách České republiky v příspěvkových organizacích poměrně často a jeho zkoumání by mohlo být dalším milníkem pro odpovědné zhodnocení postavení, funkce a fungování příspěvkových organizací v kultuře a vlivu řídících osob na rozvoj těchto organizací.
Propagace KD Kyje se uskutečňuje prostřednictvím https://www.kdkyje.cz a sociálních sítí. Systém propagace a marketingu pro Prahu 14 zahrnuje také Kulturní přehled v místním periodiku Čtrnáctka, v tištěné verzi distribuované na přibližně stovce míst v Praze 14 a také jako součást periodika Noviny Praha 14 kulturní. Organizace využívá také web www.praha14kulturní.cz, kde se nachází především rozcestník k jednotlivým střediskům.
Praha 14 kulturní disponuje třemi budovami, tedy KD Kyje - původní kulturní dům, Plechárna - komunitní centrum, které je i administrativním centrem organizace a nabízí také půjčování sportovních potřeb, a nejnovější prostor nazvaný H55, v různých lokalitách městské části. Velký sál KD Kyje je vhodný na plesy, taneční zábavy, koncerty, divadelní představení, workshopy, besedy, přednášky atd., nabízí možnost variabilního uspořádání s počtem míst až pro 178 osob, bez elevace. Jeviště má rozměry 10 x 9 m, výška 7 m, forbína potom 6 x 1,5 m. K dispozici je také malý sál (klubovna) o rozměrech 28 m2 s kapacitou do 40 osob. Technické zvukové a světelné vybavení je na základní úrovni. Volnočasové centrum H55se nachází v části Hloubětín, najdeme zde malý sál a kavárnu. V komunitním centru Plechárna se nachází prostory zaměření především na sportovní vyžití, hala, malý sál, ateliér a zázemí. Dále je možno využít komunitní zahradu a venkovní prostor pro grilování. Všechny prostory jsou především nabízeny k pronájmu. Organizace vykazuje celkově velmi malý podíl akcí vlastní produkce, tyto se konají zejména v KD Kyje. K dispozici jsou ceníky nájemného, ale technické informace nikoliv, ani základní údaje, jako například rozměry sálů.
Údaje k sestavení přehledů výkonových nejsou dostupné, výkony nejsou systematicky sledovány. Výroční zprávu organizace nevydává, jeden dokument s názvem Výroční zpráva příspěvkové organizace Praha 14 kulturní za období 2012 - 2014 sestaven byl, ale jedná se o materiál marketingového charakteru, který nesplňuje základní parametry výroční zprávy, mimo jiné neuvádí základní data společnosti ani žádné ekonomické údaje, popisuje v podstatě jen realizaci ryze komunitních aktivit organizovaných shora a další plány v této oblasti. Pro výzkum se nepodařilo získat potřebné údaje za sledovaná období. Částečný obraz mohou poskytnout přehledy za roky 2018, 2019 a 2020 v následujících tabulkách č.13 a 14. Zde je možné alespoň v přehledu za krátké období vidět, že organizace dosahuje velmi nízké soběstačnosti. Náklady jsou neúměrně vysoké k vlastním výkonům a na straně zřizovatele pravděpodobně nemá tento fakt žádnou odezvu. Bylo by vhodné rozklíčovat, co přesně znamenají komunitní akce, nastavit parametry úspěšnosti a ekonomické udržitelnosti tohoto typu výkonů, které jsou evidentně mezi aktivitami v daném období preferované.
[1] https://praha14kulturni.cz/