DIOD - DIvadlo Otevřených Dveří Jihlava

08.06.2019

Jihlava je krajské město o 50 tisících obyvatel na rozhraní Čech a Moravy. Kulturní politika města je akcentovaná střídavě, například v roce 2007 byl uskutečněn sociologický průzkum stavu kultury ve městě a názorů obyvatel na kulturní nabídku, následně bylo uspořádáno několik setkání politiků se zástupci kulturních aktérů. Tato aktivita vyústila v dokument deklarující Koncepci jihlavské kultury 2008 - 2013. Doba platnosti dokumentu tedy již uplynula. Aktuálně existuje Strategický plán rozvoje města na léta 2014 - 2020, kde je kultura zahrnuta do obecných plánů rozvoje, často spolu se sportem a cestovním ruchem. Na specifickém dokumentu zaměřeném na lokální kulturní politiku radnice pracuje.

V roce 2006 - 2007 začaly v Jihlavě na různých úrovních diskuse na téma budoucnosti kin. V té době již bylo jedno ze stávajících čtyř, kino Vysočina, přebudováno na prodejnu nábytku. Další, které je dodnes součástí velkého Domu kultury odborů, mohlo být využito i na jiné účely, protože má jeviště větší, než je pro kinosál obvyklé. Třetí kino jménem Dukla bylo a je majetkem statutárního města Jihlava a stalo se centrem především pro festival dokumentárního filmu, podařilo se jej také úspěšně rekonstruovat. Čtvrtý kinosál patřil tělovýchovné jednotě Sokol. V období před rokem 1989 nesl jméno Panorama. Byl součástí funkcionalistické budovy realizované podle projektu známého brněnského architekta Bohuslava Fuchse v roce 1934 pro účely Sokolské jednoty známé svým heslem V zdravém těle zdravý duch. Součástí komplexu byla tedy nejen tělocvična a její zázemí, ale i kinosál pro více než 300 diváků. V době po roce 2000 zájem diváků o návštěvu klasického kina klesal zejména v důsledku rozvoje technicky špičkově vybavených multikin a Tělocvičná jednota Sokol již nebyla schopna kino provozovat. Nutno říci, že se představitelé Sokola s tímto faktem nechtěli smířit a hledali pro provoz kinosálu další zdroje financování. Zlom nastal až v okamžiku, kdy byl schválen projekt přestavby továrního komplexu v těsné blízkosti centra města na obchodní centrum s novým multikinem. Proti této stavbě se sice objevily protesty, ale bylo zcela jasné, že projekt bude realizován. Bylo potřeba včas zareagovat a přijít s novou strategií.

Kulturní nabídku ve městě tvořilo Horácké divadlo s klasickým činoherním a částečně muzikálovým repertoárem, Dům kultury odborů s programem také nevybočujícím z klasických parametrů, menší hudební kluby, neudržovaný amfiteátr, dvě výrazné nezávislé poloprofesionální divadelní skupiny, hudební festival Mahler a velmi významný rozrůstající se Mezinárodní festival dokumentárního filmu realizovaný v málo atraktivních prostorách zmíněných objektů kin. Chybělo zázemí pro prezentaci alternativních, netradičních, minoritních uměleckých žánrů. Vznikl tedy plán přebudovat kino Sokol na víceúčelový sál typu black box.

Začátky nebyly jednoduché, proběhlo mnoho jednání zástupců města, navrhovatelů a podporovatelů projektu rekonstrukce a občanského sdružení Sokol Jihlava. Problém nastal především z důvodu soukromého vlastnictví objektu ve vztahu k potřebě získání investičních prostředků z veřejných zdrojů. Nakonec se podařilo najít cestu a záměr realizovat. Mladý architekt Libor Chovanec připravil funkční řešení, kdy byl nucen zvažovat mnoho omezení daných parametry budovy, například památkově chráněná fasáda a některé další prvky musely zůstat zachovány, nebylo možno prostor zvýšit úpravou směrem dolů ani nahoru. Přesto je zvolené architektonické řešení velmi dobré.

Divákům se prostor poprvé otevřel 1. 4. 2011 novocirkusovým představením Postav na čaj! v podání Cirkusu Mlejn. Rekonstrukce byla financována s přispěním Statutárního města Jihlavy a Evropské unie, kde se z fondů podařilo získat 24 mil. Kč (92,5 % celkové investované sumy). V této souvislosti je ale třeba zmínit, že došlo k velkému pochybení, které vzniklo nejasnostmi ve výkladu zákona o DPH ve vztahu k neziskovým organizacím. Sokol jako investor se i přes odborné konzultace až dodatečně dověděl, že neměl nárok na odpočet daně z přidané hodnoty a nyní je povinen tuto daň státu splácet.

DIOD, tedy Divadlo otevřených dveří, nemá samostatnou právní subjektivitu, jeho provozovatelem je Tělocvičná jednota Sokol Jihlava. To přináší komplikace v organizaci i v administrativě a ekonomice. Partnerem projektu je Statutární město Jihlava, kde se Sokol pravidelně hlásí do výběrového řízení v rámci grantových programů. Jako aktivní centrum v regionu obvykle získává podporu i v grantovém systému Ministerstva kultury ČR.

Citace z webové prezentace: "Jako kulturní centrum v regionu Vysočina nabízíme technicky dobře vybavený black box, jehož prostorové a kapacitní dispozice se mohou přizpůsobit zadání. Dramaturgie divadla je otevřená a nabízí realizaci uměleckých i společenských projektů regionálních tvůrců a organizátorů. Zároveň však uvádíme činoherní i taneční projekty z celé republiky a rozšiřujeme tak povědomí o současném umění v tomto regionu. DIOD má ambici stát se centrem, kde probíhá živá komunikace o společenských a uměleckých otázkách, kde se naplňuje obsah komunitního života a hodnot občanské společnosti. Pro nezávislé soubory se vznikem DIODU objevil na mapě České republiky důležitý bod pro prezentaci i tvorbu."[1] (dostupné z www.diod.cz)

Dramaturgie zahrnuje alternativní divadlo, včetně pohybového a tanečního, které jinde v Jihlavě uváděno není. Dále jsou to filmové projekce (aktuálně především večery krátkých filmů), programy pro děti, klubové koncerty a projekty napříč žánry včetně literatury a výtvarného umění. V neposlední řadě DIOD nabízí pravidelné i jednorázové workshopy především z oblasti pohybového divadla a cirkusové akrobacie.

Program naplňují místní poloprofesionální divadelní skupiny De Facto Mimo a Divadlo T.E.J.P., které v prostoru mohou za úplatu zkoušet a mají svou vlastní právní subjektivitu a zdroje financování. Významné je uvádění hostů z různých míst České Republiky i ze zahraničí a zapojení do Nové sítě. Četnost programů závisí na prostředcích získaných ze státních i místních dotačních zdrojů na jednotlivé projekty. Klíčový je výběr titulů podle předem zvoleného dramaturgického plánu - zařazována jsou většinou díla s unikátním zpracováním, výjimečnými tématy. Příkladem jsou představení VerTeDance, Spitfire Company, Me-Sa a další.

DIOD byl zapojen jako jedna ze scén také do několika festivalů, v roce 2015 to byly 3 mezinárodní, 2 celorepublikové, 2 krajské a 5 lokálních, rok 2014 vykazuje mírně nižší aktivitu v tomto směru, a to hlavně na lokální úrovni. Pro aktivní návštěvníky probíhaly kurzy pro děti i dospělé, letní cirkusový příměstský tábor a taneční kurzy., které jsou realizovány ve vlastní produkci. Do rezidenčního programu se zapojila norská taneční skupina a v roce 2015 to byly dvě pražské taneční skupiny.

Pravidelně zde uvádějí svá představení v režimu pronájmu dvě již zmíněná divadla - T.E.J.P. a De Facto Mimo. Tato představení nejsou zahrnuta v celkových ročních realizačních zprávách, protože se konají v režimu pronájmu.

Počet návštěvníků nebyl do konce sezóny 2014 - 15 evidován, od září 2015 do konce roku navštívilo DIOD 3874 diváků. Tehdy nově zpracovávaná statistika uváděla, že se konalo 48 eventů (mimo kurzy a workshopy).

DIOD provozuje vedlejší činnost, příjmy má zejména z pronájmů a v omezené míře z prodeje propagačních předmětů, především triček, tašek s potiskem. Kavárnu, která se nachází v přízemí budovy a těsně sousedí se vstupním prostorem divadla, má v pronájmu jiný provozovatel. Jako doplňková služba je provoz kavárny nezbytný, ale v daném případě byla donedávna tato služba do jisté míry kontraproduktivní, protože prostor kavárny nebyl nekuřácký. Situace se změnila po skončení smluvní doby pronájmu, nájemce se na základě výběrového řízení změnil a kavárna funguje jako nekuřácká s celodenním provozem a může zajišťovat určitou část propagace, zejména směrem ke studentům nedalekého gymnázia a vysoké školy.

Další služby v nabídce centra jsou zhotovení komerčních hudebních znělek, jinglů do rádií apod. v ceně od 2000 Kč, zhotovení scénické hudby pro divadelní soubory, využití akustického prostoru divadla k záznamu speciálních ruchů apod., sound design pro video, surround stereo s možností okamžitého předvedení přímo na sále.

V souladu s původním plánem zajišťuje provoz DIOD hlavní produkční v hlavním pracovním poměru, dále zde pracuje jeho asistentka na poloviční úvazek a pracovník marketingu a propagace, který se zapojuje i do dramaturgické práce v oblasti filmu a dva techničtí pracovníci. Náklady na další poloviční úvazek pro úklid jsou hrazeny z dotace Úřadu práce. Technické zajištění je v rukou najímaných osob samostatně výdělečně činných (OSVČ), případně dobrovolníků či brigádníků především z řad studentů.

V roce 2014 se podařilo získat podporu od statutárního města Jihlava na činoherní a taneční divadelní projekty, na sérii koncertů a na sérii pohádek - v průměru na jednu akci od každého druhu měsíčně. Taneční a činoherní projekty podpořilo také Ministerstvo kultury ČR. Stejná situace, objemově úspěšnější, byla v roce 2015. Pro rok 2016 se naopak získaná podpora snížila, protože nebyly podány grantové žádosti Ministerstvu kultury ČR.

Zajímavý je fakt, že se podařilo získat také dodatečnou dotaci na ztrátovost provozu. Statutární město Jihlava dotovalo DIOD v roce 2014 následovně: dotace na akce – 440 tis., dotace na ztrátovost roku 2013 – 286 tis., záloha dotace na ztrátovost roku 2014 – 1 mil. Kč.

Propagační materiály zahrnují plakáty k jednotlivým akcím, webové stránky www.diod.cz. Diod živě komunikuje na facebooku. Stránky jsou vytvořeny v moderním jednoduchém designu v korporátních barvách a jsou udržovány v aktuálním stavu. Pro výlep plakátů dlouhodobě spolupracuje s firmou Rengl (částečně barterově) a zveřejňuje program v novinách místní radnice a v lokálním tisku. V rámci Tělocvičné jednoty Sokol Jihlava vydává právě DIOD informační časopis v rozsahu 8 stran A4.

Zapojení se do sítí zatím proběhlo v případě českého networku Nová síť (kapitola II.4.1), zapojení do mezinárodní sítě ENCC nebo TEH zatím DIOD zvažuje.

Sál typu Black box v barevné kombinaci černé a modré má rozměry 12 x 18 m bez pevného jeviště a hlediště, vše se staví dle požadavků konkrétního projektu z praktikáblů 1 x 2 m, nohy 20 – 100 cm. Ve stropě jsou umístěné dvě obdélníkové konstrukce využitelné pro světelný park a pro závěsnou akrobacii (pevné uchycení bodů ve stropě) ve výšce 5,7 m, jedna v místě nad "kukátkem", druhá v místě nad "arénou". Pevné promítací plátno 10 x 3,5m, dva projektory. Kapacita sálu je 150 míst k sezení.

[1] www.diod.cz