WUK - Vídeň (Rakousko)

20.06.2019

Vídeň, hlavní město Rakouska, je vyhlášené svou kulturní aktivitou. Nedaleko centra města se         v rozsáhlé budově, kterou vlastní město Vídeň, nachází kulturní centrum WUK. Budova továrna       na lokomotivy byla ve Vídni postavena v roce 1855, výroba trvala jen do roku 1884. Po jejím ukončení zde bylo až do přelomu let 1979-80 umístěno Technological Trades Muzeum. V roce 1979 byla     ve Vídni založena asociace WUK, původně Verein zur Schaffung offener Kultur und Werkstättenhäuser / Association for the Creation of Open Culture and Workshop Houses, dnes Werkstätten-und Kulturhaus, s cílem podporovat kreativitu, přiblížit kulturu lidem a otevřít prostor pro workshopy. Teprve dnes, téměř po 40 letech, se tyto aktivity konečně rozmáhají na mnoha místech a v různých kreativních formách, ale stále ještě ne s plným pochopením lokálních politiků. Ve Vídni již v roce 1981 zabrali budovu opuštěné továrny aktivisté ze sdružení WUK jako nevyužitý industriální objekt pro své aktivity. Starosta Vídně přislíbil, že mohou objekt prozatímně užívat.       Po nejnutnějších svépomocných opravách se 3. 10. 1981 konala velká open party. Jejich činnost přerostla do kulturně sociálních projektů značného rozsahu. Budova je ale stále užívána jako squot. V nedávné době se objevila snaha stav užívání budovy legalizovat, ale zúčastněné strany došly k závěru, že uzavření regulérní smlouvy a splnění všech souvisejících podmínek, zejména     po finanční stránce, by pravděpodobně znamenalo ukončení provozu organizace, proto ponechává město nadále organizaci objekt k užívání bez smlouvy. Přes tento fakt radnice provoz centra dotuje, protože považuje jeho služby za velmi důležité, zejména v oblasti sociálně komunitních služeb. Není ale jisté, že se tento postoj ze dne na den nezmění.

 

Velké kulturní centrum[1] se silným akcentem na sociální projekty funguje v budově, kterou vlastní město Vídeň. V počátcích byla budova obsazena bez nájemní smlouvy jako nevyužitý objekt.           V nedávné době se objevila snaha stav užívání budovy legalizovat, ale strana vlastníka došla           k závěru, že sepsání regulérní smlouvy by pravděpodobně ukončilo provoz organizace, proto ponechává nadále organizaci užívání bez smlouvy. Přes tento problém radnice provoz centra dotuje. Centrum je velmi aktivní.

Strukturu organizace provozu WUK lze označit jako složitou, ale funkční. Činnost řídí hlavní manager volený výborem asociace. Ta má v současné době kolem 300 členů. V objektu najdou své místo obyvatelé pocházející z různých zemí a kultur, děti, senioři, nachází se zde knihovna, již popsaná škola a dílny, speciální prostor užívá africká komunita, několik asociací různého zaměření zde má své sídlo (ekologové, skupiny zaměřené na sociální pomoc, divadelní spolky, hudební skupiny, výtvarníci…). Všichni se snaží smysluplně spolupracovat, opravy všech částí budovy probíhají svépomocně. Strukturu lze rozdělit na dvě části. Profesionální skupina je asociací WUK       s regulérní strukturou, se zaměstnanci, kteří se starají o chod celého centra, jsou kurátory uměleckého programu a podílejí se na řízení přibližně 20 projektů, které WUK organizuje nebo na kterých participuje. Vzdělávací projekty jsou jimi organizovány i na jiných místech ve Vídni. Druhou skupinu tvoří tzv. autonomní sektory, kterých je 7 a tvoří je 150 jednotlivců a skupin, které pro WUK nepracují na profesionálním základě, využívají prostory pro svou uměleckou nebo neziskovou činnost jako kanceláře, dílny, zkušebny apod. Měsíčně platí nízké poplatky za energie a příspěvek na udržování budovy. Zařízení a vybavení užívaných prostorů si museli kompletně zajistit sami. Komunikace mezi oběma skupinami probíhá velmi dobře.

Organizace komunikuje především prostřednictvím webu www.wuk.at a na sociálních sítích. Činnosti zde rozděluje na výtvarné umění, sociálně-politické aktivity, multikulturní aktivity, aktivity dětí a mládeže, aktivity pro seniory, hudbu, divadlo-tanec-performance, vzdělávání a workshopy. Rozdělení webu je hodně členité, vzhledem k množství aktivit zde pořádaných, je pro výběr z programu nutno déle vyhledávat. Elektronický prodej vstupenek funguje přímo z webu. Logo tvoří 3 jednoduchá písmena, není mu v zásadě co vytknout, snad jen že pro neznalé je potřeba připojit základní informaci o jakou organizaci se jedná.

Prostorům někdejšího bytu majitele bývalé továrny zůstalo dodnes označení "muzeum". Nyní jsou využívány pro semináře, mítinky a zejména pro dětské divadlo, které tvoří žáci základní školy. Ta je téměř od počátku činnosti součástí aktivit v komplexu kulturního centra WUK. Jedná se o alternativní školu s vlastními pravidly, bez specializace na některou známou alternativní metodu výuky. O školních záležitostech rozhodují třetinovým podílem žáci, pedagogové a rodiče, žáci se neučí striktně ve skupinách podle věku, ale podle úrovně svých znalostí apod. Zájemci o navštěvování školy musí absolvovat vstupní pohovor. Školné se pohybuje kolem 300 Eur měsíčně, školní infrastruktura je organizována většinou rodiči. Speciální kvóta byla stanovena i pro zájemce z řad uprchlíků. Škola sídlí v jednom poschodí jednoho ze čtyř křídel budovy, kromě učeben je to i školní jídelna, knihovna a další potřebné prostory a vybavení pro výuku.

Další významnou složkou centra jsou řemeslné a umělecké dílny a ateliéry, kterých je v objektu provozován skutečně velký počet, od malířských přes textilní tvorbu, keramiku, výrobu ručního papíru, po práce se dřevem či kovem. Zajímavostí je dílna na opravu jízdních kol, kde se pořádají i workshopy.

V neposlední řadě se v několika halách pořádá ročně asi 300 kulturních programů různého druhu - koncerty, divadelní a taneční produkce. Denně docházejí skupiny dětí i dospělých do různých kreativních kurzů. WUK provozuje také vlastní rádiové vysílání, a to již od roku 1999 každé pondělí odpoledne půl hodiny na dostupné frekvenci. Centrum je velmi aktivní i na mezinárodním poli, hlavně v rámci členství v Trans Europe Halles.

Ve WUKu je k dispozici celkem 12.000 m2 industriálních prostor různých velikostí a různého charakteru, které lze využívat pro akce jak vlastní tak pro jiné pořadatele. Objekt je také často využíván jako scenérie pro fotografování či pro film. Hlavní sál je vhodný pro divadlo, tanec, koncerty a společenské události, k dispozici je plocha 400 m2, kapacita je 200 sedících nebo 500 stojících diváků. Foyer je možné využít pro firemní prezentace, večírky nebo menší koncerty, plocha 160 m2 pojme 200 stojících návštěvníků. Dva menší sály nazývané Muzeum se společným předsálím lze využít na workshopy, školení, semináře, případně na menší performance. Každý         ze dvou sálů má 60 m2 s kapacitou 70 sedících hostů, předsálí s barem měří 30 m2. Dalším prostorem je rozlehlá hala nazývaná Project space o velikosti 250 m2 s kapacitou 120 až 250 osob. Pro sociální, sociálně politické a podobné neziskové aktivity, diskuse nebo workshopy slouží další 2 propojené prostory o velikosti 97 a 44 m2. Posledním z hlavních prostorů je Kunsthalle o výměře 400 m2 pro 200 až 400 návštěvníků. Pro všechny prostory platí, že v případě pronájmu lze dohodnout i vybavení nábytkem, technické vybavení a profesionální služby místních pracovníků.

Město se podílí na financování nákladů WUK přibližně z jedné třetiny. Dalším zdrojem příjmů je vícezdrojové financování projektů, pronájmy, členské příspěvky a poplatky uživatelů prostorů            v budově. Členové asociace platí základní roční příspěvek ve výši 100 Eur, podle finanční situace to může být více, případně i méně, přičemž minimum je 35 Eur. Jako členové získávají kromě originální členské karty zpracované některým z místních výtvarníků také informační newsletter         s aktuálními informacemi o programech a bonusech, slevu na programy WUK, slevy na pronájmu prostor WUK a další benefity poskytované partnery WUK mimo areál centra.